Glerups Støvle er et par superbehagelig og komfortable hjemmesko i uld der har lidt ekstra højde på skaftet og derfor også luner godt op om anklen. Glerups fungerer perfekt som ekstra lækre sutsko til alle former for råhyggelige vinterstunder hjemme på en fodkold arbejdsplads eller som et par lune hyttesko til skiferien.  
Hjemmeskoene er dansk designet og har overdel i uldfilt der rigtigt forkæler dine fødder. Uld har mange gode egenskaber bl.a. mister det ikke sine isolerende egenskaber i fugtig tilstand hvilket sikrer at dine indesko altid føles lune 
En anden god egenskab er at ulden er naturligt antibakteriel så dine Glerups blot skal luftes for at forblive friske og ikke tage lugt. Stil dem derfor gerne udenfor en kold og tør nat så er friske og klar til brug næste morgen   
Ydersålen er fremstillet af gummi der både give hjemmeskoene ekstra slidstyrke hvis du bruger dem meget f.eks. til dagligt brug på et fodkoldt kontor. Samtidig giver gummisålen dig et bedre fodfæste både inde og ude hvis du f.eks. hurtigt skal ud ad døren og hente dagens avis.  
Alt i alt er Glerups Støvle et par superbehagelige indesko som du vil elske uanset om du bruger dem hyggelige hjemmesko eller bruger dem som et par varme hyttesko på vinterferien.